رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

کتاب دوجلدی تاریخ مکه اثر جلال صامت تقی زاده رونمایی شد


22 آبان, 1395 - 09:35 -- روابط عمومی 3
همزمان با آغاز هفته کتاب و کتابخوانی:

کتاب دوجلدی تاریخ مکه اثر جلال صامت تقی زاده رونمایی شد

با حضور وطنی دبیر هیأت عالی گزینش کشور از 2 جلد کتاب تاریخ مکه (از آغاز تا ظهور اسلام) و بیت العتیق (بعد از ظهور اسلام تا پایان دوره امویان) نوشته جلال صامت تقی زاده مدیر هسته گزینش استانداری رونمایی شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

جلال صامت تقی زاده  در تشریح این آثار در سخنانی بیان داشت: در این کتاب ها تلاش بر این بوده با یک نگاه جامع و فراگیر به شهر مکه و کعبه ،همه ابعاد تاریخی ،سیاسی ،تمدنی ،اجتماعی و فرهنگی آنها با بهره گیری  از قرآن ، تفاسیر، کتابهای تاریخی و جغرافیایی مرجع و سفرنامه ها مشخص گردد.
وی افزود: بر اساس آیه«انَّ اوَّلَ بَیْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذى‏ بِبَکَّةَ مبارکاً» و متون و منابع اسلامى خانه کعبه، پیش از ابراهیم علیه السلام و از زمان آدم علیه السلام برپا شده بود و اولین خانه‏اى که براى پرستش خداوند ساخته شد، در سرزمین مکه بود.
مدیرهسته گزینش استانداری بیان داشت:  پرستش خداوند و ساختن مرکز عبادت از زمان ابراهیم علیه السلام آغاز نشده، بلکه پیش از ابراهیم علیه السلام از آغاز زمان نوح و آدم وجود داشته است.
تقی زاده افزود: همچنین از تعبیر آیه «اذْ یَرْفَعُ ابراهیمُ القواعدَ مِنَ الْبَیْتِ» استفاده مى‏شود که شالوده هاى خانه کعبه وجود داشته است و ابراهیم و اسماعیل تنها کارى که کرده‏اند بالا بردن پایه‏هاى آن خانه مقدس بوده است.
وی ادامه داد: با ظهور دین اسلام بر عزّت و شرافت کعبه افزوده شد. پیامبر گرامى اسلام با احیاى حجّ ابراهیمى و زدودن تحریف و خرافات ،عزّت، شرافت و طهارت کعبه را به او برگرداند و اسلام با قبله قرار دادن کعبه، بالاترین عظمت را به آن بخشید.
      این مقام مسئول عنوان کرد: در طول تاریخ عوامل متعددی درساخت و تغییر بنای کعبه نقش داشته اند که از جمله آنها می توان به دستور خداوند متعال ، تکمیل بنا ، حوادث طبیعی ،سلایق حاکمان و جنگهایی که در کعبه اتفاق افتاد اشاره نمود.                                                  
تقی زاده گفت: کعبه بارها تجدید بنا شده است. از جمله بناى آن به وسیله فرشتگان علیهم السلام، حضرت آدم علیه السلام، فرزندان آدم، ابراهیم خلیل علیه السلام، عمالقه، قوم جُرهم، خاندان قصىّ‏بن کلاب، قریش، عبداللَّه بن زبیر و به وسیله حجاج بن یوسف ثقفى است. البته تعبیر «بنا» از روى تسامح است؛ چراکه در اکثر مواقع تنها قسمتى از آن ساخته شده و در واقع مرمّت گردیده است .
مدیرهسته گزینش استانداری در پایان از محمدرضا علیمی به خاطر همکاری درچاپ وانتشار این کتاب تقدیر و تشکر کرد.