رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

کارگروه فرعی اتباع بیگانه استان برگزار شد


6 شهريور, 1398 - 01:13 -- majidabolhasani...
با حضور عشایری مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری

کارگروه فرعی اتباع بیگانه استان برگزار شد

‍ عشایری مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی حوزه سیاسی و امنیتی استانداری قزوین گفت: حضور پر رنگ و ک‍ثیر قریب به چهار دهه اتباع خارجی به ویژه اتباع کشور افغانستان در کشور ایران به موازات ایجاد فرصت های لازم، هزینه و آثار سوء غیر قابل انکار و ملموسی را در ابعاد مختلف اقتصادی، امنیتی، اجتماعی و... در کشور و همراه داشته است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ، ‍

عشایری مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی حوزه سیاسی و امنیتی استانداری قزوین در جلسه کارگروه فرعی اتباع خارجی استان گفت: حضور پر رنگ و ک‍ثیر قریب به چهار دهه اتباع خارجی به ویژه اتباع کشور افغانستان در کشور ایران به موازات ایجاد فرصت های لازم، هزینه و آثار سوء غیر قابل انکار و ملموسی را در ابعاد مختلف اقتصادی، امنیتی، اجتماعی و... در کشور و همراه داشته است.
در این راستا از آنجایی که استان قزوین از جمله ۱۵ استان مجاز برای اقامت، اشتغال و تردد اتباع موصوف در کشور است لذا بروز تبعات یاد شده نیز در این استان نمود محسوسی داشته و بعضاً به شکل تشدید یافته ای  نارضایتی های افقی را در استان در پی دارد و متاسفانه تعدد و کثرت اتباع خارجی غیرمجاز در استان علاوه بر صرف بخش قابل توجهی از توان مدیریتی و مالی دستگاه های ذیربط در امر ساماندهی ، عاملی در تشدید تعارضات و چالش های اجتماعی ناشی از این مهم می باشد
این مقام مسئول با اشاره به اتفاقات رخ داده در برخی مناطق منفصل شهری که باعث بروز اختلافاتی ما بین اهالی و اتباع ساکن در این مناطق شده است افزود در سال‌های اخیر در استان قزوین اعتراضات و نارضایتی هایی از سوی شهروندان به شکل مکرر و دامنه‌دار در این خصوص واصل و به شکل فزاینده‌ای این مهم در حال نضج و شکل‌گیری است. خاص‌تر می‌توان به اعتراض والدین دانش آموزان در حال تحصیل با فرزندان اتباع مورد اشاره در مدارس اشاره کرد.
عشایری سپس با اظهار این مطلب که سهل ترین و قابل دسترس ترین خاک برای اتباع کشور افغانستان کشور ایران است ادامه داد استان قزوین نیز به لحاظ جغرافیایی نقطه تفکیک مناطق ممنوعه استان از مناطق غیر ممنوعه برای اسکان، تردد و اشتغال اتباع افغانی در شمال و شمال غرب. و غرب کشور بوده و هست و این مهم خود گویای جاذبیت آن برای جلب اتباع موصوف می باشد.
مزید بر علت بهره مندی استان از شهرک‌های صنعتی متعدد وجود ابنیه تاریخی و جاذبه‌های گردشگری فراوان و شهره بودن به یک استان دانشگاهی  دستمایه اقامت و ماندگاری برای خیل بیشمار اتباع برای اسکان و اعاشه و حیات آنان بوده و در طول این سالها پذیرای حداقل ۱۷ هزار پناهنده و ۱۰ هزار تبعه افغانستانی دارای گذرنامه و بیش از ۳۲ هزار غیر مجاز بوده است.
ولی آنچه به عنوان ژنرال دغدغه‌های این مدیریت و مجموعه دستگاه های امنیتی و انتظامی رخنمون عینی یافته پدیده اتباع خارجی غیر مجاز در استان بوده که به ظن قوی این تعداد را در بر می گیرد که به طریق اولی بایست ملحوظ نظر و منتهای حزم و احتیاط مسئولین استانی و کشوری باشد.
مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان در ادامه این جلسه با اشاره به تصویب قانون جدید در مجلس شورای اسلامی در خصوص اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی و با اطلاق سونامی به این ازدواج ها افزود تصویب این قانون می‌تواند منجر به افزایش ازدواج‌های مصلحتی و مکانیکی شود و قطعاً پیامدهای منفی و خطرناکی در بر خواهد داشت که در برخی موارد تهدید کننده سلامت اجتماعی و امنیت ملی بوده و دارای عوارض فرهنگی اجتماعی و امنیتی است.
وی افزود متاسفانه این ازدواج ها باعث تقویت مناسبات خانوادگی و اجتماعی خواهد شد و ما بعد از این شاهد مقاومت اجتماعی بیشتر این افراد در بازگشت به موطن خود خواهیم بود که این مهم نیز قرین به حقیقت است که زاد و ولد های رو به تزاید آنان با هدف غلبه جمعیتی بر شیعیان است که مصداق بارز آن در برخی مناطق استان محسوس و ملموس بوده و جای بسی نگرانی دارد که در این راستا می بایست دقت نظر کافی منطبق با منافع ملی را لحاظ کرد